icon Zaloguj sięWitaj Nieznajomy
co siedzi w burgerze

Co siedzi w burgerze?

Popularne „burgerownie” coraz bardziej się rozwijają i coraz częściej spotykamy je zarówno w większych, jak i mniejszych miejscowościach. Właściciele budek lub lokali z burgerami gwarantują, że przygotowywane przez nich potrawy są tworzone z produktów naturalnych, a mięso jest najwyższej jakości. Co tak naprawdę siedzi w burgerze? Rozłóżmy go na czynniki pierwsze, aby sprawdzić, czy zjedzenie takiego posiłku może nam zaszkodzić.

Burger w przybliżeniu: co znajduje się w daniu?

Każdy burger może się różnić składem, w zależności od przepisu szefa kuchni. Istnieją jednak pewne stałe składniki, które znajdziemy właściwie w każdym burgerze, a są to:

Bułka pszenna: średnia waga jednej bułki pszennej to około 80 g, liczące 218 kcal. Ponad 45 g zajmują węglowodany, białko ok. 6,5 g, a 1,2 g to tłuszcz. Jeżeli jest taka możliwość, warto poprosić, aby burger został wykonany z bułki pszennej wieloziarnistej, która ma mniej kalorii, a więcej błonnika i łatwiej się trawi.
Mięso: w burgerach jest to głównie smażona wołowina. Zwróćmy uwagę na to, jak jest przygotowywana. Jeżeli widzimy, że kucharz kąpie ją w głębokim tłuszczu, być może lepiej zrezygnować z jedzenia i poszukać czegoś innego. Znacznie lepsze jest mięso wołowe grillowane. Ten element burgera to ok. 250-300 kcal, składające się głównie z białka i tłuszczu.
Ser żółty: w burgerowniach najczęściej używany jest ser cheddar. Jeden plasterek to ok. 20 gram i 80 kcal.
Bekon: jeżeli dbamy o linię ze smażonego bekonu lepiej zrezygnować. Dwa plastry tego rarytasu to dodatkowe 100 kcal.
Sos: 20 g sosu barbecue to ok. 30 kcal.

Podsumowując, jeden burger to około 800 kcal, z których połowa pochodzi z tłuszczu, a węglowodany i białko podzielone są mniej więcej po 200 kcal. Oczywiście skład i gramatura bywają zmienne, a aby poznać ich szczegółowe dane, należałoby poznać dokładny przepis na danego burgera.

czy na diecie można jeść burgery

Burger – czy możemy sobie na to pozwolić?

Sportowcy oraz osoby dbające o linię, zastanawiają się często, czy burger jest cheat mealem. Przyglądając się bliżej temu, co się w nim znajduje, możemy stwierdzić, że nie jest to posiłek, który powinno się jeść codziennie. Mimo to burger stworzony z produktów naturalnych, dobrej jakości mięsa i bułki wieloziarnistej, spożyty od czasu do czasu nie powinien zaszkodzić zdrowiu ani sylwetce.

autor: Kasia Sztermer