icon Zaloguj sięWitaj Nieznajomy

Witamina D3 i K2 – jakie ma właściwości i działanie? Jak dawkować witaminę D i K


Coraz więcej w mediach słyszy się na temat tego, że niemal całego nasze społeczeństwo cierpi z powodu niedoborów witaminy D. Reklamy zachęcają nas do zdrowego odżywania, zmiany nawyków żywieniowych i ruchu. Często zapewniają nas, że suplementy diety są dobrym uzupełnieniem codziennej diety. Ostatnimi czasy na listę najbardziej popularnych i polecanych trafił produkt, który łączy ze sobą witaminę D i K. Czy taki suplement diety naprawdę jest nam potrzebny?

witamina d

Dlaczego witamina D, jest taka ważna dla organizmu człowieka?

Witamina D najczęściej kojarzy nam się ze słońcem. Nie bez powodu to właśnie promienie słoneczne, które stykają się z naszą skórą są największym źródłem tej witaminy. Jest ona uznawana za hormon steroidowy, a specjaliści mają zwyczaj nazywania ją witaminą życia. Bierze ona udział w niemal wszystkich procesach biologicznych, jakie zachodzą w organizmie człowieka. Ma ona zdolność do podnoszenia poziomu przyswajalności wapnia, dzięki czemu dba o zdrowie układu kostnego i zębów. Witamina D ma również wpływ na procesy trawienne wspierając pracę wszystkich narządów oraz poprawiając funkcjonowanie procesów metabolicznych. Jednak to nie wszystko, spożywając odpowiednie dawki witaminy D zmniejszamy ryzyko występowania chorób układu sercowo-naczyniowego. Ostatnie badania wykazują, że jest to składnik, który zmniejsza ryzyko zachorowania na różnego rodzaju nowotwory.

Dlaczego witamina K jest tak ważna dla organizmu człowieka?

O witaminie K nie mówi się wiele, a jest to błąd. W produktach spożywczych nie wiele jest witaminy K przez co dużo osób cierpi na jej niedobór. Ten stan, który może długo się utrzymywać może dojść do pogorszenia się stanu zdrowia. Ma ona wpływ na zdrowie układu kostnego. Jej obecność w organizmie jest niezbędna dla zachowania zdrowych i ładnych zębów. A jej niedobór może doprowadzić do powikłań, które prowadzić mogą do występowania poważnych śmiertelnych chorób. Zapobiegać może ona występowaniu nowotworów oraz chorób układu sercowo-naczyniowego.

suplementy diety z witaminą d3 i k2

Dlaczego warto łączyć witaminę D i K?

Wiele osób uważa, że samo przyjmowanie suplementów diety będzie skuteczne i poprawi jakość życia. To jednak nie jest tak prosta sprawa, jak może nam się wydawać. Kiedy decydujemy się na dodatkową suplementację, wato zainteresować się jak witaminy wspierają swoje działanie. W przypadku witaminy D i K powinny być one stosowane razem, ponieważ poprawiają one swoją przyswajalność. Witamina D zwiększa przyswajalność wapnia, a ten nie jest absorbowany do układu kostnego bez wsparcia witaminy K. Jeśli przyjmujemy witaminę D bez wsparcia witaminy K to może dojść do paradoksu wapnia, czyli jego umieszczenia się w ścianach tętnic.

Dawkowanie witaminy K i D

To jaką dawkę tych witamin powinniśmy przyjmować zależy od wielu czynników. Na dawkowanie wpływ ma wiek, waga, płeć, poziom naszej aktywności fizycznej oraz stan zdrowia. Lekarze uznają, że najlepszym rozwiązaniem jest przyjmowanie do 25 μg witaminy D oraz 60 μg witaminy K na dobę.


autor: Klaudia Ozimek