icon Zaloguj sięWitaj Nieznajomy

Banany – poznaj ich unikatowe właściwości

Banany to jedne z najchętniej spożywanych owoców, choć osoby odchudzające się często rezygnują z bananów w obawie przed ich znaczną kalorycznością. Czy słusznie? 100 g owoców dostarcza aż 89 kcal, ale jednocześnie – wielu cennych składników odżywczych, zwłaszcza potasu, magnezu, fosforu, witamin A i C oraz błonnika. Korzyści z regularnego spożywania jest wiele. Oto najistotniejsze z nich.

Banany na straży układu sercowo – naczyniowego

Bez względu na to, czy prowadzisz aktywny, czy bardziej siedzący tryb życia – warto zadbać o serce. Banany z racji wysokiej zawartości potasu normalizują ciśnienie krwi i pracę serca, ponadto obniżają poziom cholesterolu we krwi, stanowiąc doskonałą profilaktykę miażdżycy i jej powikłań. Banany zapobiegają ponadto anemii.

Banany kontra nowotwory

Jak każde owoce, także banany stanowią bogate źródło antyutleniaczy. Ci sprzymierzeńcy w walce z wolnymi rodnikami stanowią doskonałą prewencję nowotworów. Banany okazały się wyjątkowo skuteczne w przypadku nowotworów nerki, a także – z racji wysokiej zawartości błonnika – także raka jelita grubego.

banany wartości odżywcze infografika

Banany działają zbawiennie na układ pokarmowy

Poza wspomnianym działaniem protekcyjnym względem raka jelita grubego, banany wykazują szereg innych korzystnych oddziaływań na przewód pokarmowy: łagodzą zgagę i wzdęcia, wspomagają trawienie, zapobiegają zaparciom i łagodzą biegunki. Dzięki stymulacji wydzielania śluzu w żołądku chronią przed wrzodami.

Korzyści dla ciała i ducha

Banany są doskonałym źródłem łatwo przyswajanej energii, zatem stanowią doskonałą opcję dla sportowców, którzy potrzebują szybkiej przekąski okołotreningowej. Te owoce nie bez powodu są najchętniej spożywanymi przez sportowców owocami, gdyż doskonale zaopatrują mięśnie w glikogen. Doskonale wpływają ponadto na samopoczucie, gdyż są źródłem serotoniny. Dzięki temu są nieocenione w walce ze stanami depresyjnymi.

Banany kontra HIV

Niektóre owoce posiadają unikatowe białko, które hamuje wnikanie wirusa HIV do komórek, a banan należy do tego zaszczytnego grona. Posiada białko BanLec, które może być skuteczniejsze w walce z wirusem HIV niż tradycyjnie stosowane leki, na które wirus wypracował liczne mechanizmy odporności. Czas pokaże, czy dieta obfitująca w banany okaże się skuteczną terapią przeciwko wirusowi HIV.


Podsumowując – bananów nie należy unikać. Ostrożnie powinny je spożywać jedynie osoby chorujące na cukrzycę, natomiast osoby odchudzające się i trenujące – bez obaw mogą uwzględnić banany w codziennym bilansie kalorycznym. Na zdrowie!

autor: Justyna Mazur